Tuvalet Eğitimi

27Nisan2019
tuvalet eğitimi, çocuk tuvaleti

Anne ve babanın korkulu rüyası, çocukların dönüm noktası olan tuvalet eğitimi çocuklara nasıl kazandırılmalıdır?

Tuvalet eğitiminin en temel kuralı doğru zamandır. Çocuğun ve ebeveynin hazır olması gereklidir. Peki ya doğru zaman ne zaman?
Çocuk bezli döneminde tuvaletinin geldiğinin, tuvaletini yaptığının farkındaysa ve bu durumdan rahatsız oluyorsa, idrar ve dışkısını tutabilmeye başladıysa ve bu dönem büyük olayların (kardeş doğumu, ev taşıma, ölüm vb) olmadığı dönem ise tuvalet eğitimine başlanılabilir. Eğer doğru zamanda başladığınıza inanıyorsanız tuvalet eğitiminin yarıda kesilmemesi gerekir.

Tuvalet eğitimine hazırsak neler yapmalıyız? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Kitaplar… Tuvalet alışkanlığı konusunda masal, hikâye kitapları okunabilir. Tuvalet alışkanlığı kartları ile fikir edinmesine yardımcı olunabilir, eğitim videolarını birlikte izleyip uygulama oyunu ile pekiştirmeler yapılabilir.
Başlangıçta kıyafetli bile olsa lazımlığa belirli bir süre oturmasına yardımcı olmalısınız. Bebek bezini çıkardıktan sonra bir daha bez kullanmamanız gerekir yoksa çocuk çelişkiye düşebilir. Eğitime başlamadan önce yavrumuzu gözlemlemeliyiz. Tuvaletini yapma saatleri genellikle hangi zamanlara tekabül ettiğini bir süre inceleyelim ve o saatler yaklaştığında (5’ öncesi+sonrası) tuvalete oturalım. Sabırlı olalım, her tuvalet eğitimi bir gün başarı ile sona erecektir.